autohunt.nl

Mercedes-Benz E-Klasse occasion kopen

De E-Klasse gold decennialang als de auto voor wie veel kilometers maakte, vaak met een diesel onder de motorkap. Juist die combinatie van hoge kilometrages en dieseltechniek vraagt bij een occasion om specifieke aandacht.

Geproduceerd van 1985 tot heden

Mercedes-Benz E

De E-Klasse positioneert zich tussen de compactere C-Klasse en de representatieve S-Klasse in, met een sterke nadruk op comfort en geschiktheid voor lange afstanden. Decennialang was de diesel de populairste motorkeuze in dit segment, wat betekent dat een groot deel van het occasionaanbod een dieselmotor onder de motorkap heeft.

Bij deze diesels speelt de conditie van het roetfilter en de EGR-klep een grote rol, vooral bij auto's die veel voor stadsritten zijn gebruikt in plaats van de lange afstanden waarvoor het model oorspronkelijk werd gekocht. Deze pagina behandelt dat onderwerp eerlijk, naast de generatieverschillen en andere bekende aandachtspunten.

Kies een bouwjaar

39.145 exemplaren van de E staan in Nederland geregistreerd, met 2017 als drukste jaargang (2.679 auto's).

19942026

Van deze 23 jaargangen hebben we een eigen pagina met gebreken, terugroepacties en vraagprijzen:

Mercedes-Benz E in cijfers

39.775

Registraties in Nederland

€ 74.945

Gemiddelde catalogusprijs

1.690 kg

Gemiddeld gewicht

Wat betaal je ervoor

Richtprijs voor een Mercedes-Benz E, ingeschat door de redactie.

Meest gevraagd
€ 20.000
Bandbreedte
€ 5.000 tot € 45.000
€ 5.000€ 45.000

Acht op de tien advertenties zaten tussen deze twee bedragen. Dit loopt over alle bouwjaren heen, dus het bouwjaar verklaart het grootste deel van dat verschil. Kies hieronder een jaargang voor het bedrag van dat jaar.

Redactionele richtprijs, geen meting.

Brandstofverdeling

Benzine45%
Diesel34,1%
Hybride20,1%
LPG0,9%

Gemiddelde CO2-uitstoot: 174 g/km. Elektrische auto's tellen niet mee in dit gemiddelde, dat is zo berekend.

Op basis van 39.749 registraties.

Wat valt op bij de APK

Gebreken die APK-keurmeesters de afgelopen drie jaar vaker constateerden dan gemiddeld bij een personenauto in Nederland. Dit zijn geconstateerde gebreken bij de keuring, geen afkeurpercentage en geen betrouwbaarheidsscore van dit model.

landelijk gemiddelde extra bij dit merk of model
  • Fusee(kogel) te veel speling

    11,4%

    landelijk 3,7%, hier 7,7 procentpunt vaker

  • Remleiding door corrosie aangetast

    5,5%

    landelijk 1,9%, hier 3,6 procentpunt vaker

  • Roestschade subframe

    2,4%

    landelijk 0,3%, hier 2,1 procentpunt vaker

  • Roetfilter werkt niet goed, aantal deeltjes meer dan toegest

    1,9%

    landelijk 0,6%, hier 1,3 procentpunt vaker

  • Stofhoes fuseekogel beschadigd en dicht niet af

    4,7%

    landelijk 3,5%, hier 1,2 procentpunt vaker

  • Veer gebroken of gescheurd

    5,7%

    landelijk 4,6%, hier 1,1 procentpunt vaker

  • Remvertraging / remwerking parkeerrem onvoldoende

    1,7%

    landelijk 0,8%, hier 0,9 procentpunt vaker

  • Remslang beschadigd, wapeningsmateriaal zichtbaar

    2,4%

    landelijk 1,5%, hier 0,9 procentpunt vaker

  • Bedieningsorgaan parkeerrem niet vergrendelbaar

    0,9%

    landelijk 0%, hier 0,9 procentpunt vaker

  • Wiellager te veel speling

    1%

    landelijk 0,3%, hier 0,7 procentpunt vaker

De as loopt tot 15%. Deze percentages tellen niet op tot honderd: bij één keuring kunnen meerdere gebreken worden opgeschreven.

Op basis van 23.174 APK-keuringen.

Meest voorkomende gebreken (los van het landelijk gemiddelde)
  • Band(en) aanwezig met een profieldiepte van 1,6 t/m 2,5 mm · 24,3% (adviespunt, geen afkeur)
  • Stuur- of fuseekogel met slijtage kleiner of gelijk 1,0 mm · 21,6% (adviespunt, geen afkeur)
  • Band onvoldoende profiel · 20,3%
  • Bandenspanning niet op juiste waarde · 17,8%
  • Overmatige vloeistoflekkage overige vloeistoffen · 15,7% (adviespunt, geen afkeur)

Generaties

W211 · 2002 - 2009

Introduceerde Airmatic-luchtvering als optie en modernere elektronica dan zijn voorganger, maar staat ook bekend om roestgevoeligheid bij het subframe en de wielkasten.

W212 · 2009 - 2016 (facelift 2013)

Verbeterde bouwkwaliteit ten opzichte van de W211, met de OM651-dieselmotor als belangrijkste aandrijflijn. De facelift bracht efficiëntere motoren en een bijgewerkt interieur.

W213 · 2016 - 2023 (facelift 2020)

Volledig nieuw platform met uitgebreide digitale uitrusting en de introductie van de nieuwere OM654-dieselmotor, die de oudere OM651 geleidelijk verving.

W214 · 2023 - heden

Huidige generatie met een sterk gedigitaliseerd interieur en standaard mild-hybride techniek op vrijwel het gehele gamma, aangevuld met plug-in hybride uitvoeringen.

Motorvarianten

E220 CDI / E220d (OM651)

diesel · 170 pk · 2143 cc

E220d (OM654)

diesel · 194 pk · 1950 cc

Een zuinige en krachtige motor voor veel snelwegkilometers, mits je rekening houdt met de arbeidsintensieve, en daardoor kostbare, distributieketting aan de achterzijde van dit motorblok bij eventuele toekomstige reparaties.

E200 (M274)

benzine · 184 pk · 1991 cc

Voor overwegend stadsgebruik of een beperkt jaarkilometrage een verstandiger keuze dan diesel, aangezien een benzinemotor geen roetfilter- of EGR-gevoeligheid kent bij korte ritten.

E63 AMG

benzine · 585 pk · 5461 cc

Bekende zwakke punten

Vervuiling van roetfilter en EGR-klep bij stadsgebruik

Redactionele observatiekostbaar

De dieselmotoren van de E-Klasse zijn oorspronkelijk ontworpen voor lange, constante ritten. Bij overwegend korte stadsritten kan het roetfilter onvoldoende regenereren en de EGR-klep vervuild raken, wat het motormanagement verstoort. Dit is precies het risico bij een auto die oorspronkelijk voor de snelweg is gekocht, maar later voor ander gebruik is ingezet.

Speelt vooral bij: Alle dieseluitvoeringen die veelvuldig voor korte, stedelijke ritten zijn gebruikt, ongeacht generatie.

  • Vermogensverlies
  • Motorlampje met een roetfilter- of EGR-gerelateerde foutcode
  • Rookontwikkeling bij optrekken

Kostenindicatie: € 400 - € 1.800

Navragen naar het rijprofiel van de vorige eigenaar en bij twijfel kiezen voor een benzine-uitvoering bij overwegend stadsgebruik.

Slijtage van de balansas-tandwielen bij de OM651-diesel

Redactionele observatiekritiek

De OM651-dieselmotor heeft balansassen die via tandwielen worden aangedreven. Deze tandwielen kunnen bij hogere kilometerstanden slijten, waarbij losgekomen metaaldeeltjes in het smeersysteem terecht kunnen komen en verdere schade kunnen veroorzaken.

Speelt vooral bij: W211 en W212 met de OM651-motor, met name exemplaren boven een hogere kilometerstand.

  • Rammelend of tikkend geluid uit de motor, vooral bij stationair draaien
  • Metaaldeeltjes zichtbaar bij een oliewisseling

Kostenindicatie: € 1.500 - € 5.000

Navragen of de balansas-tandwielen zijn gecontroleerd of vervangen en tijdens de proefrit letten op tikkende geluiden.

Kostbare distributieketting aan de achterzijde bij de OM654

Redactionele observatiekritiek

De nieuwere OM654-dieselmotor heeft de distributieketting aan de achterzijde van het motorblok gemonteerd, in plaats van de meer gangbare positie aan de voorzijde. Dit maakt de arbeid bij een eventuele vervanging aanzienlijk intensiever en dus kostbaarder dan bij de meeste andere motoren.

Speelt vooral bij: W213 met de OM654-motor, met name bij hoge kilometerstanden.

  • Rammelend geluid uit de achterzijde van de motor
  • Motorlampje met een foutcode gerelateerd aan de nokkenastiming

Kostenindicatie: € 2.000 - € 6.000

Onderhoudshistorie van de olieverversing grondig navragen, aangezien een gezonde ketting bij tijdige olieverversing zelden problemen geeft.

Roestgevoeligheid bij de W211

Redactionele observatiekostbaar

De W211 staat bekend om roestvorming bij het subframe en de wielkasten, mede door de destijds gebruikte plaatdikte en coating.

Speelt vooral bij: W211 van vijftien jaar of ouder.

  • Zichtbare roestvorming bij subframe en wielkasten
  • Bobbels of blaren in de lak nabij het onderstel

Kostenindicatie: € 400 - € 2.000

Onderbodem en subframe grondig laten inspecteren voordat je een W211 koopt.

Storingsgevoelige Airmatic-luchtvering

Redactionele observatiekostbaar

De optionele Airmatic-luchtvering kan bij veroudering gaan lekken of storingen vertonen in de compressor, met een merkbaar zakkende rijhoogte als gevolg.

Speelt vooral bij: W211, W212 en W213 met de optionele Airmatic-luchtvering.

  • Auto zakt merkbaar door na een nacht stilstaan
  • Compressor draait langdurig of luidruchtig om de hoogte te herstellen

Kostenindicatie: € 400 - € 1.800

De rijhoogte-instelling tijdens de bezichtiging testen en letten op een auto die na stilstand merkbaar is gezakt.

Onderhoud om op te letten

Roetfilter en EGR-klep (diesel) · Doorlopend, afhankelijk van rijprofiel

Bij overwegend stadsgebruik eerder aandacht nodig dan bij veel snelwegkilometers, waar deze motor oorspronkelijk voor is ontworpen.

Balansas-tandwielen (OM651) · Laten controleren bij hogere kilometerstanden, geen vast vervangingsinterval

Kosten: € 1.500 - € 5.000

Navraag naar eerdere controle of vervanging is bij deze motor een van de belangrijkste checks.

Distributieketting (OM654) · Geen vast vervangingsinterval, sterk afhankelijk van olieverversingshistorie

Door de positie aan de achterzijde van de motor is dit een van de duurdere reparaties binnen dit motorenprogramma.

Luchtvering (Airmatic) · Periodieke controle op lekkage en werking van de compressor

Reparatie kan kostbaar zijn, laat dit meewegen in de onderhandeling over de vraagprijs.

Waar op te letten bij aankoop

  • Bij diesel: navragen naar het rijprofiel van de vorige eigenaar

    Een E-Klasse die vooral voor korte stadsritten is gebruikt, loopt meer risico op roetfilter- en EGR-problemen dan de auto waarvoor het model oorspronkelijk werd gekocht.

  • Bij een OM651-diesel: navragen of de balansas-tandwielen zijn gecontroleerd

    Voorkomt de kans op kostbare motorschade door versleten tandwielen.

  • Bij een OM654-diesel: onderhoudshistorie van de olieverversing grondig checken

    De kettingpositie aan de achterzijde maakt een reparatie bij verwaarlozing aanzienlijk kostbaarder.

  • Bij Airmatic-luchtvering: rijhoogte na stilstand controleren

    Een zakkende auto wijst op lekkage of een falende compressor.

  • Onderbodem en subframe controleren op roest bij een W211

    Deze generatie is gevoelig voor beginnende roestvorming.

  • Onderhoudsboekje volledig opvragen bij een merkgerichte garage

    Geeft het meeste vertrouwen in de onderhoudshistorie van deze premium occasion.

Veelgestelde vragen over de Mercedes-Benz E

Is diesel nog een verstandige keuze bij een E-Klasse occasion?+

Dat hangt volledig af van het rijprofiel: bij veel snelwegkilometers per jaar blijft diesel voordelig en betrouwbaar, terwijl overwegend stadsgebruik het roetfilter en de EGR-klep sneller laat vervuilen. Vraag daarom altijd naar het rijgedrag van de vorige eigenaar voordat je een dieselversie koopt.

Wat kost onderhoud van een E-Klasse?+

Onderhoud ligt door de premium positionering hoger dan bij een gangbaar middenklassemerk, met grote beurten die al snel in de hogere honderden euro's lopen. Houd bij oudere modellen ook rekening met mogelijke reparaties aan luchtvering of de dieselmotor.

Wat maakt de OM654-motor duurder om te repareren dan de OM651?+

De OM654 heeft de distributieketting aan de achterzijde van de motor gemonteerd, wat de motor er grotendeels voor uit moet bij een eventuele vervanging. Bij een gezonde onderhoudshistorie van de olieverversing komt dit in de praktijk zelden voor.

Welke generatie E-Klasse is het meest verstandig als occasion?+

De W212 na de facelift van 2013 biedt een goede balans tussen betaalbaarheid en moderne uitrusting, met verbeteringen ten opzichte van de roestgevoelige W211. Voor wie meer budget heeft, biedt de W213 uitgebreidere digitale veiligheidstechniek.

Is Airmatic-luchtvering een reden om een occasion af te wijzen?+

Niet per definitie, maar laat de luchtvering altijd testen op rijhoogte na stilstand en de werking van de compressor. Een auto met een bekende recente reparatie is doorgaans een veiligere keuze dan een exemplaar zonder duidelijke historie.

Is een E63 AMG interessant als occasion?+

Voor liefhebbers van prestaties zeker, maar houd rekening met aanzienlijk hogere onderhouds- en verzekeringskosten dan bij een reguliere E-Klasse. Een grondige aankoopkeuring is bij deze uitvoering extra aan te raden.

Is import van een E-Klasse uit Duitsland interessant?+

Ja, omdat Mercedes-Benz een Duits merk is met een grote thuismarkt, is het aanbod daar breder dan in Nederland, met name bij dieseluitvoeringen die in Duitsland van oudsher populairder zijn. Een importspecialist beoordeelt of dat na BPM en transportkosten daadwerkelijk voordeel oplevert.

Laat Hunter een Mercedes-Benz E zoeken

Vertel wat je zoekt: uitvoering, bouwjaar, budget. Hunter kamt het occasionaanbod uit en komt terug met exemplaren die erbij passen.

Zoek mijn Mercedes-Benz E met Hunter

← Terug naar alle Mercedes-Benz-modellen

Populaire modellen

Merken

Zoeken op wens